enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bireysel kredi kartı borçları geçtiğimiz yıla göre iki kat arttı

2022’de en çok konuşulan konuların başında enflasyon yer aldı.

Bireysel kredi kartı borçları geçtiğimiz yıla göre iki kat arttı
21.12.2022 20:45
0

2022 yılında Türkiye’de en çok konuşulan konulardan bir tanesi enflasyon oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 84,39 oldu. Bu yükselen enflasyonun alım gücüne olan etkisi kredi kartı borçlarının araştırılmasıyla incelendi. Encazip adlı karşılaştırma sitesinin verilerine göre, vatandaşların bireysel kredi kartı borcu geçen yıla göre TL bazında yüzde 99 arttı. Aynı zamanda, taksitli kredi kartı borçlarındaki artış oranı geçen yıla göre yüzde 128 yükseldi ve taksitsiz kredi kartı borçlarındaki artış yüzde 79 oranında gerçekleşti. Bu veriler, enflasyonun alım gücüne olumsuz etkisini ve vatandaşların daha fazla kredi kartı kullanmaya yönlendirildiğini göstermektedir. Ayrıca takipteki kredi kartı borçları yüzde 30 oranında bir artış göstermiştir.

Enflasyondan arındırılmış veriler incelendiğinde, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,9 arttığı üçüncü çeyrek verilerine kıyasla enflasyondan arındırılmış verilere göre toplam bireysel kredi kartı borçlarında yüzde 8 oranında bir artış olduğu görülmüştür.

Enflasyon, 2022 yılında da tüm dünyanın ana gündem konuları arasında yer almaya devam etmiştir. Ancak, diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye yüksek enflasyon sebebiyle negatif olarak ayrışmıştır. Bu nedenle, işletmeler ve vatandaşlar enflasyonun etkilerini azaltmak için farklı yollar aramaktadırlar. Makroekonomik koşullar ve yüksek enflasyon, tüketicileri daha çok kredi kartı kullanmaya itmiştir. Bu durum, kredi kartı borçlarının artmasına neden olmuştur. Ancak, enflasyondan arındırılmış veriler incelendiğinde, bireysel kredi kartı borçlarındaki artış oranının sadece yüzde 8 olduğu görülmüştür. Bu, Türkiye ekonomisinin zorlu makroekonomik koşullar altında hala stabil olduğunu göstermektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.