enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

İşlem yaptığınız mobil uygulama ve web sitesi orijinal mi?

 Pandemi sonrası siber saldırılar arttı! Kriptografinin iki kişi ya da taraf arasında paylaşılan bilgiyi istenmeyen kişilerce anlaşılamayacak hale dönüştüren bir şifreleme sistemi olduğunu belirten uzmanlar, günümüzde cep telefonu uygulamalarıyla mesajlaşırken, elektronik belgeleri imzalarken, web sitelerinden alışveriş yaparken ve internet bankacılığı uygulamalarında da kriptografiden yararlanıldığını belirtiyor.

İşlem yaptığınız mobil uygulama ve web sitesi orijinal mi?
22.12.2022 12:00
0

Pandemi sonrası, siber saldırıların arttığına dair uzmanlar tarafından birçok rapor ve analiz yapılmıştır. Bu nedenle, güvenliğinizi sağlamak için kriptografi adı verilen şifreleme teknolojisini kullanmanız önemlidir.

Kriptografi, iki kişi veya taraf arasında paylaşılan bilgiyi istenmeyen kişilerce anlaşılamayacak hale dönüştüren bir şifreleme sistemidir. Günümüzde cep telefonu uygulamalarıyla mesajlaşırken, elektronik belgeleri imzalarken, web sitelerinden alışveriş yaparken ve internet bankacılığı uygulamalarında da kriptografiden yararlanılmaktadır.

Güvenlik açısından şifre tercihlerinde kolay tahmin edilebilecek doğum tarihi, tutulan takım kuruluş tarihi ve plaka kodu gibi bilgilerin kullanılmaması önerilmektedir. Aynı zamanda, web sitesine veya mobil uygulamaya şifremizi girerken bu sitenin orijinal olduğundan da emin olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Kriptografinin tarihi, yazının icadı kadar eskidir. Eski Yunanca kryptos (gizli) ve grapheia (yazma) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelir. Örneğin, MÖ Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından kullanılan Sezar şifrelemesi, her harf, alfabede kendinden üç sonraki harf ile değiştirilerek ortaya anlamsız bir mesaj çıkarılmasını sağlardı.

Kısacası, pandemi sonrası siber saldırıların arttığı bir dönemde, kriptografi adı verilen şifreleme teknolojisini kullanarak, verilerinizi ve bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Ayrıca, şifre tercihlerinde kolay tahmin edilebilecek bilgilerin kullanmaktan kaçınmalı, web sitelerinin ve uygulamaların orijinal olduğundan emin olmalısınız.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.