enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Sıraca Mantarı Boyabat

Sıraca mantarı isimlerinden sadece bir tanesidir. Geçmişten günümüze bir çok isim takılmıştır ve bu isimler Geotrapa yani toprağın dönüşünden gelmiştir. Detaylar haberimizde…

Sıraca Mantarı Boyabat
09.01.2023 00:23
0

Sıraca mantarı olarak bilinen bu mantara o kadar çok isim takılmıştır ki bir çok kişi farklı isimler ile tanımaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse Balkadın, Malkadın, Ebişke, Sıraca, Pırnal melkisi, Et mantarı ayrıca Börek mantarı, Etçe, Etlik mantarı bilinen isimlerinden sadece bazılarıdır. Bu mantarın ilk doğum zamanında şapkası toprağa bakıyor vaziyettedir ve süre geçtikçe şapka göğe doğru yükselmektedir. Bu sebeple mantarın ismi Geotrapa toprağa dönüşten gelmektedir. İri saplı olan bu mantar köylülerin ve mantar severlerin göz bebeğidir diyebiliriz.

Sıraca Mantarı Yenir Mi

Sıraca mantarı yenir mi konusunda ise daha önce bu mantar ile karşılaşmış kişilerin ağızlarının şu an sulanmış olması gerekir. İsimlerinden Etli olarak geçen ismi bu mantarın yenilebileceğini göstermektedir. Çok lezzetli olmasıyla bilinir ve sıraca mantarı mutfaklarımızın baş tacıdır.

Aşağıda bulunan video’da Sıraca mantarı hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Sıraca Mantarı dedi ki:

    sıraca mantarı çok lezzetlidir. ağzının tadını bilenler sıraca mantarı tüketirler.