enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Taliban’ın kız çocukları kararı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunun İslam ile alakası yok

En başta İslam bunu kabul etmez.” dedi. Başörtüsü düzenlemesi ile de ilgili konuşan Erdoğan ”Son söz milletindir, son sözü millet söyleyecek.” ifadeleri ile konuşmasına devam etti.

Taliban’ın kız çocukları kararı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunun İslam ile alakası yok
11.01.2023 20:00
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da bulunan Külliye’de Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda konuştu. Erdoğan, Talibanın kız çocuğu öğrencileri ilgilendiren kararına karşı sert sözler söyledi. ”Gayri insani ve gayri İslami bulduk. Bir kere bizim dinimizde böyle bir şey yok. Bize İslamı böyle anlatmaya da çalışmasın kimse. En başta İslam bunu kabul etmez.” dedi. Başörtüsü düzenlemesi ile de ilgili konuşan Erdoğan ”Son söz milletindir, son sözü millet söyleyecek.” ifadeleri ile konuşmasına devam etti.

“BİZİM DİNİMEZDE BÖYLE BİR ŞEY YOK”

Ankara’da Ombudsmanlık Konferansı’nda yaptığı konuşmada infial yaratan bu karara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’da son zamanlardaki bilhassa tesettürlü kızları üniversitelerde, okullarda eğitm görmelerinin engellenmesi düşünce tarzını biz gayri İslami olarak nitelendiriyoruz. Bizim dinimizde böyle bir şey yok. Bu kızlar okullarda, üniversitelerde eğitim öğretimini almalıdır. İslam böyle bir şeyi onaylamaz. Aksine doğumdan ölüme ilmi tavsiye ediyor” sözlerini söyledi.

Taliban Kız Öğrencileri Hakkında Ne Karar Almıştı

Afganistan’da Taliban geçici hükümetinin Yüksek Öğretim Bakan Vekili Nida Muhammed Nedim, üniversitelerde kız öğrencilerin eğitimlerinin askıya alınmasına örtünme, karma eğitim, seyahatler ve konaklama gibi konularda gördükleri sorunları gerekçe göstermişti. Nedim, Afganistan Devlet Televizyonunda katıldığı bir programda yüksek öğretim alanında Taliban yönetiminin getirdiği kuralların düzgün bir şekilde uygulanmadığını savunmuştu.

Nedim, “Üniversitelerde kız öğrencilerin örtünme kurallarına riayet etmediğini, yasağa rağmen halen bazı üniversitelerde karma eğitimin devam ettiğini, kız öğrencilerin üniversite eğitimi için farklı vilayetlere gidip ailesi ya da herhangi bir ‘mahremi’ olmadan orada yaşaması ve buradaki yurtlarda kalmasının uygun olmadığını ve üniversitelerdeki bazı bölümlerde kız öğrencilerin eğitim almaması gerektiğini” söylemişti.

Ziraat ve mühendislik gibi bazı bölümlerde kızların eğitim almasının “İslami kurallara ve Afgan onuruna ters” olduğunu iddia eden Nedim, “Amacımız kızları eğitimden mahrum bırakmak değildir. Üniversitelerdeki sorunların çözülmesi için çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı. Uygulamaya uluslararası alandan gelen tepkiler için ise “İçişlerimize karışmasınlar” diyen Nedim, kız ve erkeklerin eğitim aldığı medreseler için ise yeni bir kararın gündemde olmadığını, medreselerin faaliyetlerini mevcut haliyle sürdüreceğini belirtmişti. Taliban yönetimi, kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıklamıştı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.