enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tuza Tebbet Okumak

Tuza Tebbet Okumak
04.01.2023 23:18
0

Tuza Tebbet Okuma

Tuza tebbet okuma Tebbet suresinde, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in ( s.a.v) babasının kardeşi olduğu halde peygambere karşı kötü ve kabul edilemez hareketler yapan Ebû Leheb ve evli olduğu kadın eleştirilmektedir. Onlar gibi parasına ve kuvvetine sırtını dayayanların kötü sonu bu sure ile tebliğ edilmiştir. Tebbet’in sözlük meali kurusun, kahrolsun olmaktadır. Kuran-ı Kerim’in 111. Suresidir ve Mekke döneminde yeryüzüne indirilmiştir. Tuza Tebbet Okuma hakkında makalemizden bilgi edinebilirsiniz.

Mushaftaki sıralamada yüz on birinci, iniş sırasına göre altıncı sûredir. Mekke döneminde Fâtiha sûresinden sonra, Tekvîr sûresinden önce inmiştir. Rivayete göre Allah Teâlâ kendisine yakınlarını uyarıp İslâm’a çağırmasını emredince (bk. Şuarâ 26/214) Hz. Peygamber Safâ tepesine çıkmış, orada bulunan Kureyş kabilesi mensuplarını yanına çağırarak onlara İslâm’ı tebliğ etmiş; ancak Resûlullah’ın amcası Ebû Leheb bu olaya kızarak, “Kuruyup yok olasıca! Bizi bunun için mi çağırdın?” demesi üzerine bu sûre inmiştir (bk. Buhârî, “Tefsîr”, 111; Taberî, XXX, 217-218).

Tuza Tebbet Okumanın Fazileti

Okuyucularımızdan bazıları tuza tebbet okuma hakkında bilgi edinmek istediklerini tarafımıza bildirdiler. Tuza tebbet okumak bir kimseyi bize sıkıntı verdiği için kendimizden uzaklaştırmak için yaptığımız bir davranış olsa da bir etkisinin olduğu söylenemez. Tuza tebbet okuma ile karşı tarafı kendimizden uzaklaştırmak pek mümkün değildir. Allah’ın ol demediği hiçbir şey olamayacağının bilinmesi gereklidir. Bir kimse birinden zarar göremez. Özellikle büyü gibi aslı olmayan şeyler ile kimse kimseye zarar veremez. Ancak karşı tarafın psikolojisini bozarak onun ruh ve sinir hastalığı sahibi olmasını sağlar. Tuza tebbet okuma nın asıl amacı bazı kişiler birinden kurtulmak için Tebbet suresinin okunmasını tavsiye ediyor. Tebbet suresinin 21 kez niyet edilerek okunması halinde istenmeyen kişiden tamamen kurtulacağı ifade ediliyor. Tebbet namazlarda da okunabilir. Tuza okumak yerine kalkıp iki rekat namaz kılınsa ve namazda okunsa ve namaz sonrasında niyet veya istek Allah’tan dua ile istense daha faydalı olacaktır.

Tuza Okunan Tebbet

Bismillâhirrahmânirrahîm.

 1. Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb.
 2. Mâ ağnâ ‘anhu mâluhû ve mâ keseb.
 3. Seyaslâ nâran zâte leheb.
 4. Vemraetuhû hammâlete’l-hatab.
 5. Fî cîdihâ hablun min mesed.

Tuza Okunan Tebbet Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

 1. Ebu Leheb’in elleri kurusun, (yok olsun) zaten yok oldu ya.
 2. Malı da, kazandıkları da kendisine bir yarar sağlamadı. (kurtarmadı)
 3. (O) alevli bir ateşe girecektir.
 4. Karısı da, odun hamalı (ve),
 5. Boynunda bükülmüş bir ip olarak (ateşe girecektir.)

Sevmediğimiz Bir Kişiyi Kendimizden Uzaklaştırma

Kişiler arasındaki ilişkilerde sevmediğimiz bir kişiyi uzaklaştırmak için birçok yol vardır. Bunlar arasında en yaygın olanlar şunlardır:

 1. Direkt konuşma: Sevmediğimiz kişi ile doğrudan konuşarak, onlarla ilgili endişelerimizi ve rahatsızlıklarımızı paylaşabiliriz. Bu, kişinin neyin rahatsız ettiğimizi anlamasına ve davranışlarını değiştirmesine olanak tanır.
 2. Uzaklaşma: Sevmediğimiz kişi ile olabildiğince az zaman geçirmek, onlarla olan ilişkimizi azaltmak ve onlardan uzaklaşmak için bir yol olabilir.
 3. Kendine güven: Sevmediğimiz kişi ile iletişim kurarken kendimizi güvende hissetmek için, öncelikle kendimize ve inançlarımıza güvenmeliyiz.
 4. Medyatik yollar: Sevmediğimiz kişi ile ilişkimizi kesmeden önce, onların bize olan etkilerini azaltmak için medyatik yollar kullanabiliriz. Örneğin, onların sosyal medya hesaplarını takip etmemek veya onların yanından uzak durmak.
 5. Profesyonel yardım: Sevmediğimiz kişi ile ilişkimizi çözmekte zorluk çekiyorsak, profesyonel bir terapist veya danışmana başvurabiliriz.

Unutmayın ki, herkesin fikirleri ve davranışları farklıdır. Sevmediğimiz kişiyi uzaklaştırmak için uygun olan yol, kişisel durumumuza ve ilişkimizin niteliğine göre değişebilir. Önemli olan, kendimizi rahat ve güvende hissetmemizi sağlamaktır.

Yorumlar

 1. Tuza tebbet dedi ki:

  Tuza tebbet okuma ne işe yararki